Andělka ve Frýdlantském výběžku

Pamětní kámen císaře FJI z roku 1908 

Andělka (Engelsdorf) je vesnice patřící do obce Višňová v okrese Liberec. Nachází se asi 4 km severozápadně od Višňové. Leží necelý kilometr od polských hranic.

Fotku pamětního kamene císaře FJI v Andělce jsem našel na stránkách www.frydlantsko.com, které provozuje                 pan Ing. Rostislav Jelínek. Byl tak laskavý a dal mi souhlas s používáním unikátních pohlednic u jeho webových stránek. Detail pamětního kamane je z výřez z pohlednice Gruss aus Engelsdorf i B.

Další informace o tomto památníku mi poskytl pan G. Krause z Frýdlantu v Čechách, který mi velmi ochotně poslal překlad odstavce z novin Friedländer Heimatbrief:

"30.8.1908 nebo 2.12.1908 byl pamětní kámen věnován a odhalen majitelem hostince Zum Lohnberg Wilhelmem Kretschmerem z č.p. 88. O dalším osudu pamětního kamane není nic známo"

V pátrání po pamětním kameni v Andělce došlo v červenci 2015k zásadnímu zlomu. V rámci akce Černousy popsané v díle o Černousích se mi ozvali manželé Morozovovi z Andělky. Shodou okolností jsem na červenec 2015 plánoval cestu po Frýdlantském výběžku, tak jsem si domluvil návštěvu u manželů Morozovových v Andělce. Ještě před tím jsem jim poslal fotku pamětního kamene. Na zvětšené fotce pamětního kamene je vidět část domu se dvěma komíny. Paní Morozovová podle těchto dvou komínů jednoznačně identifikovala místo, kde stál pamětní kámen. Dva komíny má v Andělce jen dům stojící za autobusovou zastávkou, který sousedí právě s domem manželů Morozovových.

Dovolím si tedy laicky tvrdit, že pamětní kámen císaře FJI stál v Andělce právě na místě dnešní autobusové zastávky. Statný buk za zastávkou si ho určitě pamatuje.