Dolní Poustevna

Dolní Poustevna, pamětní deska zachráněná v aukci

Dolní Poustevna (německy: Niedereinsiedel) je město v okrese Děčín, v západní části Šluknovského výběžku.

Zajímavý článek  se objevil v deníku www.usti.idnes.cz 12. července 2014.
Poustevna vydražila na webu pamětní desku, zmizela před třiceti lety.
Dolní Poustevně na Děčínsku se podařilo získat historickou pamětní desku, která byla v roce 1911 slavnostně pověšena na novou vodárnu na tamní Ferdinandově výšině. Radnice památku vydražila v aukci na internetu jako pouhý šrot.
Byla to obrovská náhoda. Jedna zaměstnankyně úřadu si na internetové aukci všimla, že se draží pamětní deska, a jak zjistila, byla z našeho města. Hned jsme si řekli, že ji musíme získat zpět, a do aukce jsme se přihlásili," popsal starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka.
Pamětní bronzová deska vážící 22 kilogramů se zvodárnyztratila před 30 lety. Nápis na ní je celý vněmčině. Podle něj deska vznikla na památku zřízení vodovodu císaře Františka Josefa I. Kromě jmen stavebního výboru jsou na desce i jména tehdejších zastupitelů.
„Naštěstí pro nás ji dražitel prodával jen zacenušrotu. Vůbec si neuvědomil, jakou může mít historickou hodnotu. Teď už patří nám, je to kus historie Dolní Poustevny a máme obrovskou radost, že se nám ji podařilo získat," poznamenal Jemelka.
Nepoškozenou pamětní desku v aukci podle Jemelky prodával muž z nedaleké vesničky Lipová. Tvrdil, že ji získal na bleším trhu.

Na vodárnu se vrátí jen plastová kopie
„Je zachovalá, a dokonce na desce ještě byly původní šrouby a špalíčky, jak ji někdo ze zdi kdysi vytrhl," řekl Jemelka.
Více než sto let stará deska se na vodárnu nevrátí. Radnice ji vystaví ve stálé expozici v Centru setkávání, které se nachází v nedávno zrekonstruovaném evangelickém kostele. Na vodárnu pověsí kopii zplastu, která je od originálu téměř k nerozeznání.
„Bývalá vodárna stále stojí, je to dnes už prázdná, ovšem stále velmi zajímavá betonová budova u Hřbitovní ulice. Bude tam viset kopie originálu a vedle něho i český překlad. Nenechavci je tam snad nechají," doufá Jemelka.
Za kolik radnice historickou pamětní desku vydražila, starosta prozradit nechtěl. „Není to tak důležité. Jen mohu říci, že nestála ani tři tisíce korun," zmínil Jemelka.

Autor: Andrea Angermannová