Dolní Radechová u Náchoda

Kříž s pamětním nápisem k 60. výročí panování mocnáře

Obec Dolní Radechová (německy Nieder Radechau) se nachází v okrese Náchod, kraj Královéhradecký, zhruba 2,5 km severozápadně od Náchoda. Rozkládá se na severu Podorlické pahorkatiny, v údolí potoka Radechovka. Obcí probíhá silnice I/14.

Kříž se nachází při hlavní silnici směrem od Náchoda. Je na vyvýšeném místě a kolem dokola obehnán nízkým plotem. Nápis na něm informuje kolemjdoucí, že byl vytvořen na náklady občanů Dolní Radechové k výročí 60. let panování císaře Františka Josefa I.
Celý pomník tvoří vysoký sokl, který nese nápis, pak hlavní podstavec uprostřed s nižšími podstavci na bocích, dvě sošky a kříž s Ježíšem. Konce menších podstavců jsou nahoře zakončeny jednoduchými římsami, hlavní podstavec má umně vytesanou stříšku, na které je položen menší schůdek nesoucí kříž. Ježíš je částečně pozlacen, nicméně menší ženské postavy vedle něj mají oblečeny jednoduchá nezdobená roucha. Pozlacený je i ornament umístěný v prostoru pod stříškou. Nápisové pole s textem nebylo možno změřit, je však vytvořeno z bílého mramoru a v horní části ho na obou stranách zdobí pozlacené liliové květy.
Památka je ve vynikajícím stavu.

Materiál: vápenec, bílý mramor
Technické provedení: písmena jsou vyryta a zdobena tmavě rudou barvou
Písmo: minuskula
Nápis:

Nákladem dobrodinců Dolno – Radechovských

na památku 60.letého panování

Jeho Veličenstva císaře a krále

Františka Josefa I.

1848- 1908.

Zdroj: https://is.muni.cz/th/362271/ff_b/Bakalarska_prace.txt