Dolní Řasnice

Pomník císaře FJI předělaný na pomník Hanse Kudlicha

Dolní Řasnice (německy Rückersdorf) je obec a vesnice na severu Česka, v okrese Liberec, v Libereckém kraji. Leží ve Frýdlantském výběžku asi 6 km severovýchodně od města Frýdlantu na silnici do Jindřichovic pod Smrkem.

 

Na pohlednici, která byla odeslána 17.07.1914 jako pozdrav z Dolní Řasnice, je k vidění tamní pamětní kámen. Na kameni lze rozeznat reliéf a na pohlednici je nápis: "Jubilejní kámen pro Františka Josefa I. Potkal ho ale osud téměř všech pomníků císaře. Byl předělán pro jiného oslavence. Asi je to lepší než úplné zničení.

27. července 1924 byl tento kámen s reliéfem Hanse Kudlicha, odhalen jako pomník zastánce sedláků, na kterém stálo věnování: "Osvoboditeli sedláků Hansi Kudlichovi." Zakladateli pomníku jsou: JZD Dolní Řasnice. Bronzový reliéf vytvořil Hugo Uher v Karlových Varech.

V roce 2007 byl za souhlasu Obecního úřadu Dolní Řasnice zrenovován "Krajanským spolkem Frýdlant e.V." a za podpory "Spolku přátel Hanse Kudlicha e.V." a slavnostně znovu odhalen. Aby byl text všeobecně srozumitelný, byl doplněn o další tabuli s věnováním v českém a německém jazyce:

"Na památku osvoboditele sedláků, jenž v roce 1848 přispěl ke zrušení roboty a poddanství.

Památník odhalen 27. července 1924. – Obnoveno – Bývalí občané Dolní Řasnice

 Krajanský spolek Frýdlant e.V. (Heimatkreis Friedland e.V.) – Obec Dolní Řasnice."

Zdroj:

http://www.nmps.cz/noviny/noviny_2011_01-02_(88).pdf