Horní Maxov, unikátní foto od pana Otokara Simma

Základ císařského pomníku a posléze pomníku padlých je v zahradě ústavu dodnes

Horní Maxov je v současné době částí města Lučany nad Nisou v okrese Jablonec nad Nisou.
V roce 1908 byl v obci založen Jubilejní park v rámci oslav 60. výročí panování císaře Františka Josefa I. V parku byl 16. srpna 1908 vztyčen žulový, čtyři metry vysoký obelisk. Po vzniku ČSR byl tento pomník přeměněn na památník obětí 1.světové války.

Na první pohlednici  jsou nejvýznamnější budovy Horního Maxova: kostel, pošta, škola a hostinec Gebirgshof am Jubiläumspark. Vpravo vedle kostela je pomník císaře Františka Josefa I. z roku 1908.
(bílý obelisk )Vydal DGJI, odbor H. Maxov 1913. Tuto pohlednici mi poslal pan Petr Polda z Jizersko-ještědského horského spolku. Snímek i s podrobným textem o Horním Maxovu byl uveřejněn v Ročence JJHS 2003 na str. 123

Budovy školy a bývalé Raiffeisen banky byly postupně přestavěny na  Domov Maxov.  Jubilejní park se přeměnil na zahradu Domova. V ní je dodnes torzo pomníku císaře FJI a po vzniku ČR pomníku padlých. Pan Otokar Simm mě poslal fotku pomníku padlých, jímž byl nahrazen pomník císaře FJI. Je to velmi vzácná fotografie. Na pomníku byla deska s nápisem:

"Na památku synům obce Horní Maxov a    padlým ve světové válce 1914-1918.

Ani tento pomník se nezachoval.