Jiřetín pod Jedlovou

Jubilejní kámen odhalený v roce 1908 k oslavě 60. let panování císaře FJI a slavnostní odhalení repliky pamětní desky      15. srpna 2015

Jiřetín pod Jedlovou (Sankt Georgenthal) je obec  na severní straně Lužických hor, v okrese Děčín, v Ústeckém kraji.   Poblíž obce se nachází zřícenina hradu Tolštejn a třetí nejvyšší vrchol Lužických hor Jedlová.

2. března 1908 byly na počest 60. výročí panování císaře FJI odhaleny na náměstí u kostela Nejsvětější trojice "Jubilejní kámen" a "Jubilejní fontána". U jubilejního kamene byl vysazen "Císařský dub". Pohlednice pochází ze sbírky pana Jiřího Rosola. Děkuji mu za souhlas s použitím tohoto unikátu.

Také i zde byla pamětní deska v roce 1923 odstraněna. Kamenný sokl s rámem však zůstal na svém místě dodnes. Toho si všimli členové Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české a ve spolupráci s vedením obce Jiřetín pod Jedlovou s přispěním dotací EU 15. srpna 2015 slavnostně odhalili obnovenou pamětní desku císaře. Mohutný staletý dub překonal lidskou nenávist a zlobu a po opětovné instalaci pamětní desky může znovu připomínat významné jubileum našeho     vladaře.(www.vysloužilci.cz)

Ne tak obnovená pamětní deska. Tu někdo ve snaze o zcizení poškodil, tak že musela být nahrazena gravírovanou plastovou náhražkou.

Jubilejní fontána je v nádrži pod kostelem stále. Jak se píše  na stránkách www.vysloužilci.cz zaslouží zvláštní dík za obětavou práci na realizaci akce panu Jiřímu Suchardovi a starostovi Jiřetína pod Jedlovou panu Josefu Zoserovi,kteří i přes mnohá úskalí dovedli projekt do zdárného konce.

Pro úplnost musím napsat, že "Vysloužilci" ten samý den odhalili i pamětní desku padlým vojákům v 1. světové válce na místním hřbitově podle vlastního projektu.

Zdroj: www.vyslouzilci.cz          www.luzicke-hory.cz/galerie/      www.vets.cz