Kojkovice - Třinec

Kopec Hůrka z něhož pozoroval císař FJI manévry v roce 1906

Osada Kojkovice je místní částí Třince a leží východně od města. Osada se rozkládá u hranice s Polskem. Nedaleko severozápadního okraje Kojkovic je hraniční přechod určený pouze pro pěší a pro cyklisty. Od okrajových částí osady se rozkládají lesy.

K odhalení pomníku došlo 8. září 1908 z iniciativy vedení tehdy ještě samostatné obce. Byl postaven na vyvýšenině, odkud František Josef sledoval 4. září 1906 průběh vojenských manévrů své armády. Vojenské cvičení trvalo několik dní a konalo se na různých místech v okolí Těšína a Třince. Zúčastnilo se ho víc jak 60 tisíc vojáků. "Historické materiály týkající se těchto významných manévrů jsou uloženy v Muzeu Śląska Cieszyńskiego v polském Těšíně," sdělil jeho ředitel Marian Dembiniok. Zmínka o výstavbě císařského památníku se kromě dobového tisku objevuje také v polsky psané kronice Lyžbic. Zápis provedl tehdejší kronikář Matula. Zmínil se, že na přelomu srpna a září 1906 se v okolí Těšína konaly císařské manévry, kterých se účastnil sám císař František Josef I. Cvičení vojsk pozoroval z pahorku Hůrka, a že na tomto místě byl 8. září 1908 odhalen památník, který kromě této události připomínal 60. výročí vlády panovníka. 

Po první světové válce se na památníku ocitla jiná pamětní deska, která připomínala tři padlé vojáky z Kojkovic. Jednalo se o Jiřího Stokłosu, Adama Trombika a Jana Cholewika. Později byla přemístěna na místní školu, kde s časem zchátrala. Při rekonstrukci školní budovy byla odstraněna a uložena do sklepa.
Komunistický převrat v roce 1948 měl za následek, že pomník „ozdobila" nová deska se zobrazenou letící holubicí a dvojjazyčným textem „Za trvalý mír – Za trwały pokój – r. 1950".

Unikátní památník v Kojkovicích byl koncem roku 2010 rekonstruován. K opravě přispěla iniciativa kojkovických obyvatel.  Na opravě se finančně podílel Odbor školství a tělovýchovy na Městském úřadě v Třinci.

Zdroj:

http://www.ihorizont.cz/c5033-kojkovicky-pamatnik-byl-konecne-opraven.htm