Rokytnice v Orlických horách

Tisící kilometr lokálek Království českého vzdor vandalům v zapomnění neupadne.

Dne 25.7.2014 zažila Rokytnice v Orlických horách nevšední událost. V tamním železničním muzeu byla odhalena replika pamětní desky 1000. kilometru lokálních železnic v Království českém.

Až do září r. 2010 visela u portálu železničního tunelu v Pěčíně na železniční trati 023 z Doudleb nad Orlicí do Rokytnice v Orlických horách pamětní bronzová deska, připomínající, že na tomto místě byl 20. září roku 1906 dostavěný tisící kilometr lokálních drah v Čechách, jehož stavbu garantoval tehdejší Zemský výbor Království českého. Autorem desky byl český sochař a malíř Ludvík Herzl (1877-1944), spoluautor výzdoby Čechova mostu v Praze, autor sochy sv.Ludmily na sousoší sv.Václava na Václavském náměstí. Deska tisícího kilometru byla zapsána ve státním seznamu movitých kulturních památek ČR. Přečkala více než sto let, obě světové války, avšak nájezd „sběračů kovů" už neustála. Přestože byli zloději dopadeni a potrestáni, pamětní deska byla zničena.

Město Rokytnice a další obce podél této trati se rozhodly nechat vytvořit přesnou repliku této pamětní desky.Byla shromážděna dostupná dokumentace pro zhotovení kopie. Pro účel získání finančních prostředků na výrobu kopie desky bylo usnesením č. 35/2012/V Rady města Rokytnice v Orlických horách rozhodnuto o vyhlášení veřejné sbírky. Přispěl i Královéhradecký kraj a státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která zajistila výrobu formy repliky původní desky a odlitků z ní. Jejich tvůrcem byl  Petr Kolářský.

Text na desce:
ZA PANOVÁNÍ
JEHO VELICENSTVA
FRANTIŠKA JOSEFA I.
Z BOŽÍ MILOSTI CÍSARE RAKOUSKÉHO,
KRÁLE CESKÉHO A.T.D. APOŠTOLSKÉHO
KRÁLE UHERSKÉHO
KDYŽ BYL
JIRÍ KNÍŽE Z LOBKOWICZ
NEJVYŠŠÍM MARŠÁLKEM ZEMSKÝM KRÁL. CESKÉHO
A PRÍSEDÍCÍ ZEMSKÉHO VÝBORU
VOJTECH JOSEF HRABE SCHOENBORN
ZPRAVODAJEM VE VECECH ŽELEZNICNÍCH,
BYL
TISÍCÍ KILOMETR
MÍSTNÍCH DRAH GARANTOVANÝCH KRÁLOVSTVÍM
CESKÝM A STAVENÝCH ZA DOZORU
ZEMSKÉHO VÝBORU KRÁLOVSTVÍ CESKÉHO
NA TOMTO MÍSTE DOBUDOVÁN
DNE 20. ZÁRÍ 1906