KNĚŽDUB

Sdílet na sociálních sítích:

Oslava panovnického jubilea v Kněždubě.

 

 

Obec Kněždub (185 m.n.m.) má v současnosti 1100 obyvatel – leží v mozaice sadů, polí a vinic na úpatí vrchu Šumárníka (398 m.n.m.). Nachází se cca 5 km od města Strážnice a 10 km od města Veselí nad Moravou. Dominantou obce je kostel sv. Jana Křtitele z r. 1898, postavený v pseudogotickém stylu. Interiér kostela je vymalován nezvykle moderním stylem ak. malířem Vojmírem Vokolkem. Krásou a bohatstvím místních tradic a krojů byli koncem 19. a 20. století inspirováni známí regionální umělci – malíři Joža Úprka a Antoš Frolka, i Úprkův bratr Franta – sochař, kteří zde mají své rodné domy. Všichni jsou taktéž pochováni na místním hřbitově zvaném „Slovácký slavín.“

Oslava panovnického jubilea v Kněždubě.
Hned na jaře počalo se stavbou jubilejní silnice ve Výhoně; až se kněždubští občané z Ameriky vrátí, ani Výhonu nepoznají; na místě bezedné cesty, kde za velkého sucha nebezpečno bylo jeti, jest nyní krásná, rovná silnice. Druhý pomník tohoto jubilea jest nový betonový most a bylo ho potřebí jako soli. Třetí pomník císařského jubilea dohotoven, když v pátek 24. čevence t.r. nové hodiny počali ukazovati a oznamovati čas. Tabulka věnovací zní:

„ Na oslavu 60letého panovnického (1848 – 1908) jubilea J.V. císaře a krále Františka Josefa I. nákladem p. starosty postaveny tyto hodiny za faráře dp. Jindřicha Živného, starosty p. Mart. Miroše, nadučitele p. Jos. Břeně v červenci 1908″.

Zásluhu o tyto pomníky jubilejní třeba přičísti jedině p. starostovi Mart. Mirošovi. Dobře tak p. starosto a občané Kněždubští. Těmito pomníky ctíte panovníka svého, krásný příklad úcty k panovníku dáváte svým potomkům a zároveň ozdobujete a povznášíte svou obec. Hodiny jsou od známé firmy brněnské Moravus.

Tak tento článek vyšel ve Slováckých Novinách ve středu 5. srpna 1908.

 

css.php
cs_CZČeština