LIBEREC STARÝ HARCOV

Sdílet na sociálních sítích:

Pamětní kámen císaře FJI stál  před kostelem Navštívení Panny Marie ve Starém Harcově.

 

Úvodní fotografie pamětního kamene FJI je naprostá bomba. Vystavil ji 5.2.2017 na facebooku Alt Harzdorf pan Sládek. Dosud se všude psalo, že žádná fotografie pamětního kamene neexistuje.

Zase jedna nejasnost odstraněna. Pokud to nezpochybní někdo z erudovaných historiků.

Pamětní kámen císaře FJI stál  před kostelem Navštívení Panny Marie ve Starém Harcově.

Při příležitosti 60letého výročí panování císaře FJI se 16. srpna 1908 ve Starém Harcově uskutečnila pompézní slavnost – odhalení pamětní desky císaře. V rámci příprav byly postaveny výstavní stany v prostoru hostince „Deutsches Haus“. Celá akce začínala v 11 hodin dopoledne shromážděním před místní školou, odkud průvod nadšenců postupoval k místu odhalení pamětní desky císaře. Místo bylo zvoleno nedaleko hlavního vstupu do kostela Navštívení Panny Marie.

Po odhalení desky následovala prohlídka tématické výstavy, jejíž koncepci měl na starosti zdejší sochař Alfred Kliemann. Poté slavnostní procesí pokračovalo k hostinci „Neue Welt“. Celou slavnost doprovázelo ne sedm alegorických vozů s výzdobou k poctě císaři. Od tří hodin se pak konala veselice.

Dochované popisky pamětní desky jsou velice strohé. Snad se jednalo o nějaký nalezený kámen z okolí, který byl však nevídané krásy. Jeho tvar mírně připomínal jehlan. Můžeme odhadovat, že to byl granit a že do něj byla zasazena tabulka s kratším nápisem, event. s nízkým reliéfem zobrazujícím panovníka. Přesná podoba pomníku není známa.

Zdroj: f Alt Harzdorf

 

css.php
cs_CZČeština