HABARTICE

Sdílet na sociálních sítích:

                   Pamětní kámen

 

 

Habartice (německy Ebersdorf) jsou vesnice v Libereckém kraji. Leží ve Frýdlantském výběžku asi 11 kilometrů od města Frýdlantu přímo na česko–polské státní hranici. Nejbližší železniční stanice je v Černousích. Obec má s Frýdlantem silniční spojení po silnici č. 13 a leží na ní silniční hraniční přechod do polského Závidova. Závidov a Habartice spolu bezprostředně sousedí, odděluje je Kočičí potok.

Nový seriál o historii naší obce ………„Procházka Habarticemi a jejím okolím“ ze vzpomínek Augusta Krauseho z 30.let minulého století … doslovně přeložil Günter Krause , písemný materiál doložil pan M.Horyna z Habartic čp.123 a fotografie jsou z archivu pana Ing. R. Jelínka .

Vstoupili jsme na větší pozemek (na kterém se dnes nachází stále původní tělocvična , ale v blízkosti i přistavěná budova ZŠ a MŠ v roce 1968) , pěkně pěstěné tělocvičné místo a herní místo, pro tělocvičný spolek Habartice. Ve východním rohu plošiny o rozměrech 100×80 m je na kameni umístěna bronzová deska s reliéfem Friedricha Ludwiga Jahna (býv. „Jubilejní císařův kámen“ u tělocvičny z r.1908).
V jihozápadní části plošiny byla v roce 1910-1911 postavena prostorná hala s čp.198 (dnes pomístního názvu sokolovna) s jevištěm a vedlejšími prostorami.

Její sál má rozměry 20 x15 m, s tělocvičným a hracím nářadím v dostatečném množství, odloženým pod jevištěm a lomený strop . Jeviště samotné je 9m široké, 7m hluboké a 5m vysoké.

Zdroj:

Drbna Bulovka 11/2011

 

 

css.php
cs_CZČeština