MNÍŠEK NA FRÝDLANTSKU

Sdílet na sociálních sítích:

Pamětní kámen císaře FJI

 

Mníšek (německy Einsiedel in Isergebirge) je vesnice a obec na severu Česka, v okrese Liberec, v Libereckém kraji. Leží asi 6 km severo-severozápadně od Liberce na úpatí Jizerských hor.

V Mníšku existoval německý tělovýchovný spolek (Deutscher Turnverein), podobně jako ve vnitrozemí český Sokol. Byl založen 8. dubna 1888. Mezi jeho pozdější funkcionáře patřil Hugo
Riedel, nar. 16. 2. 1888 v Rumburku. Byl synem Franze Riedla, majitele obchodu s vlnou v čísle 241 před nádražím. Byl i dědicem otcova podniku a vystavěl si moderní přepychový dům čp. 6.
Brzy po I. světové válce uvažovalo vedení tělovýchovného spolku o důstojné oslavě 40. výročí existence, a to tak, aby byla spojena s trvalou památkou. Přišli na nápad využít v obci existující torzo pamětního kamene, postaveného k 60. výročí panování císaře Franze Josefa I., který byl původně odhalen v roce 1908. A bylo rozhodnuto. K 40. výročí německého tělovýchovného spolku bude tento kámen využit a bude sloužit jako Vlajkový pamětní kámen s reliéfem. Vztyčen bude na pozemku, který funkcionář spolku Hugo Riedel věnoval ze své zahrady u domu čp. 6. Slavnostní odhalení se konalo 26. srpna 1928. Desku s reliéfem zhotovil Josef Pfeifer z Jablonce n. Nisou. Reliéf byl po politickém převratu zničen. Kámen stojí dodnes v ohybu cesty od základní školy k nádraží ČD, vlevo u cesty před objektem bývalé mateřské školky, nyní je majitelem Čechoangličan Ing. Beran.

Z „První české kroniky obcí Mníšek a Fojtka“ Mgr. Ladislava Ulrycha v říjnu 2005 pro spolek Patron čerpal: Hynek Farský
http://spolekpatron.cz/casopis/Patron_2005_4.pdf

V Mníšeckém zpravodaji č.3, květen-červen 2008 děkuje pan starosta za pamětní desku:
Dar firmy JEŠTĚDSKÝ BRONZ Podle návrhu Obecního zastupitelstva Mníšek zhotovil vedoucí firmy Ještědský Bronz pan Vencálek zcela zdarma pamětní desku pro žulový balvan v zatáčce při silnici k nádraží. Za pomoci pana Vladimíra Bukovinského ji před nedávnem osadil. Konečně skončila anonymita a občané i kolemjdoucí budou informováni o důvodu a významu pamětního kamene.
http://www.obec-mnisek.cz/e_download.php?file=data/editor/71cs_2.pdf&original=%C4%8Derven9final.pdf

 

css.php
cs_CZČeština