Humpolec

Sirotčinec a Opatrovna J.V. císaře a krále Františka Josefa

 Humpolec (německy Humpoletz, 1939–1945 taky Gumpolds) je město v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina, 23 km severozápadně od Jihlavy, přibližně v polovině cesty po dálnici D1 mezi Brnem a Prahou.

Na sklonku roku 1897 zaslal největší humpolecký továrník pan Emerich Dítě městské radě dopis s překvapivou žádostí o povolení stavby Sirotčince na vlastním pozemku. Jeho žádosti předcházelo bohulibé rozhodnutí pomoci městu vyřešit otázku péče o velký počet osiřelých dětí. Emerich Dítě byl jako c.k. dvorní dodavatel sukna pro rakouskou armádu několikrát vyznamenán samotným císařem, a stal se rytířem Řádu Františka Josefa I. Sirotčinec byl také proto vystavěn na počest 50. výročí jeho panování, jak si opět můžete přečíst na čelním ryzalitu budovy. Stavba Sirotčince byla zahájena 2.5.1898 podle projektu pražského architekta Josefa Blechy, a prováděl jí humpolecký stavitel Rudolf Kasal. Kolaudační zápis Sirotčince ze 12.11.1898 hodnotí dílo bez závad, ohnivzdorné, úplně vyschlé, se dvěma obyvatelnými ložnicemi pro dívky a chlapce. Jednopatrová budova obklopená pěknou zahradou dostala popisné číslo 582.

V 19. století mělo město již natolik rozvinutou soukenickou výrobu, že zaměstnávala na 2 000 lidí a městu se začalo říkat "Český Manchester". Soukeník Emerich Dítě tenkrát vytvořil světový rekord, který přispěl k propagaci města. Za pouhých sedm hodin dokázal zhotovit látku na lovecký oblek pro císaře Františka Josefa I. Vše sám od střiže ovcí až po utkání. Za další tři hodiny byl oblek ušit a dodán do Vídně. Není divu, že právě na jeho továrně se také rozsvítila první elektrická světla na Vysočině.

V roce 1999 zakoupila objekt firma Ing. Petr Machek - PROTECT pro svoje sídlo. V letech 2000 - 2006 firma uskutečnila rozsáhlé opravy, díky kterým se jí podařilo Sirotčinec i opatrovnu zachránit a uvést do bezvadného stavu. Dnes můžete ve historických prostorech navštívit prodejnu a vzorkovnu ochranných oděvů a pomůcek, sportovních oděvů a obuvi.

Zdroj:

http://www.vyletnik.cz/mistopisny-rejstrik/ceskomoravska-vrchovina/pelhrimovsko/11120-sirotcinec-a-opatrovna-j-v-cisare-a-krale-frantiska-josefa-i-/

Historické nápisy jsou na budově zachovány:

Na oslavu padesáti let                                          Postaveno v roce 1908

panování císaře J. V. císaře

Františka Josefa I.