Mariánské Lázně

Setkání monarchů, dva pomníky, pamětní smrk.

Setkání císaře Františka Josefa I. a anglického krále Eduarda VII. 16. srpna 1904 začalo na nádraží, kde císař, oblečen do uniformy anglického admirála, pozdravil krále, v uniformě rakouského maršála. Oba vyjeli ve společném kočáře k hotelu WEIMAR. Město vypadalo impozantně. Na všech domech vlály vlajky Rakouska, Anglie a Mariánských Lázní. Všude byla květinová výzdoba a girlandy Špalír od nádraží k hotelu WEIMAR tvořilo 111 západočeských spolků veteránů a ostrostřelců, hasičstvo z okolí, městské spolky, žactvo, občanstvo a lázeňští hosté z Mariánských Lázní. Po přijetí u krále v hotelu WEIMAR odejel císař do vily LUGINSLAND, kam po 10 minutách odjel anglický král. Odpoledne přijal císař osobnosti v kursále, večer podnikl s anglickým králem projížďku městem a slavnostní večeři ve WEIMARU za účasti 20 osobností.

Toto setkání připomínal  pomník zvaný "Setkání dvou císařů". Až do vzniku Československa stál na místě dnešního Chopinova pomníku poblíž společenského domu Casino pod kolonádou Rudolfova pramene (obr.1)

Sousoší Monarchů 2014.

Sousoší bylo zhotoveno u příležitosti 110. výročí setkání císaře rakouského Františka Josefa I. a krále anglického Edwarda VII., které proběhlo 16. srpna 1904 v Mariánských Lázních. Autorem sousoší je sochař Albert Králiček, který vychází ze skic a původního návrhu akademického sochaře Vítězslava Eibla. Sochy byly odlity ve slévárně HVH Horní Kalná. Sousoší nechalo zhotovit město Mariánské Lázně.
Slavnostní odhalení proběhlo během Zahájéní lázeňské sezóny 2014 za účasti arcivévody Jiřího Habsbursko-Lotrinského a knížete Alexandra Galitzina. (obr. 2)

Stříbrný smrk stojící v parku západně katolického kostela byl zasazen na památku setkání rakouského císaře a anglického krále v Mariánských Lázních v srpnu 1904. (obr. 3)

Zdroj: http://hamelika.webz.cz/h97-04.htm